Kde se vzaly kalhoty?

14. 02. 2010 | † 04. 01. 2013 | kód autora: Qki

"Kalhoty prostě miluju!" prohlásila Julia Robertsová a v modelu od Giorgia Armaniho v roce 1990 vyrazila na Zlaté glóby. Jenže cestu na červený koberec musely dámské kalhoty ujít dlouhou. Když si pravěký člověk okolo těla poprvé omotal kožešinu, jednalo se vlastně o sukni. Nohavice spatřily světlo světa proto, aby muži mohli snadněji bojovat. Dalo se v nich totiž pohodlně jezdit na koni a jezdcům navíc chránily nohy před odřením - staly se tudíž pánskou výsadou. Evropu ale seznámily s nohavicemi až barbarské kmeny při stěhování národů.

U nás přežívala móda dlouhých halen, suknic a punčoch ještě za husitů. Postupně se nosily kalhoty úzké s různobarevnými nohavicemi a pytlíky na přirození i modely uvolněné, jejichž rozkrok spadal hluboko ke kolenům. Za první ženu v kalhotách platí  výstřední královna Kristýna, kterou vychovávali jako následníka trůnu, a tak si pánské kalhoty roku 1654 oblékla na náročnou cestu do Říma. Ve Francii přitom ženám nošení kalhot zakázal zákonem Napoleon a ve viktoriiánské Anglii zase vzbudily poprask dělnice, které se odvážily obléct pánský hornický mundúr, když jim sukně při práci v lomu překážely. Nejznámější propagátorkou kalhot se v devatenáctém století stala nekonvenční spisovatelka George Sandová. Ráda šokovala a díky kalhotám působila pozdvižení. Průkopnice nové módy sklízely opovržení mužů a musely snášet i nepřátelské pohledy žen. Změnit situaci pomohlo sportování. Od roku 1909 mohly ženy ve Francii díky zvláštní vyhlášce odložit sukni při jizdě na koni nebo na bicyklu, a protože ani lyžování nebylo v šatech pohodlné, vyrazila firma Hermes na trh s prvními kalhotami určenými pro lyžařky.

V roce 1926 dostala Marlen Dietrichová v divadle roli francouzské vražedkyně a oděna do hedvábného kalhotového kostýmu hrála dravou moderní ženu nesvazovanou morálními zábranami. Konečně mohla spojit divadlo se svou výstřední civilní imagí. Když se však začátkem třicátých let procházela v kalhotách po volnomyšlenkářské Paříži, policie ji zatkla za pobuřování. Za války už nosily ženy kalhoty běžně. Muži byli na frontě a doma po nich zůstalo civilní šatstvo, a to včetně kalhot, které se manželkám, jež teď musely zastávat i chlapskou práci, náramně hodily. Běžnou součástí  šatníku se ale kalhoty staly až za džínové revoluce v šedesátých letech. Dnes představují nejoblíbenější oblečení pro volný čas, ale bodují i na společenských akcích. Nosí se široké, úzké, s vysokým pasem, jako součást kostýmů nebo pod tuniku a nejvíc teď frčí sultánské nohavice. Na molech se objevil i model rozpustný ve vodě. Možná ho měla na sobě herečka Katherine Heiglová, když ji bulvár načapal za deště jen ve spodním prádle.

(www.cosmopolitan.cz)


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.