Úchvatný Tchaj-Wan

28. 12. 2009 | † 04. 01. 2013 | kód autora: Qki

Jestli máte rádi zelí, jeďte na Tchaj-wan. Přesně tak by mohla znít reklama cestovní kanceláře Fusing Adventure. Autobusem vás vyvezou do města FUSING a posadí ke stolu v bývalé vile generalissima a prezidenta Čankajška. Sedíte trochu křečovitě, protože vám zadek klouže po igelitu. Vyjeveně si prohlížíte pompézní krásu kolem. Tchajwanci si památek cení, takže nábytek zakrývá igelit. Hostesky v červených uniformách servírují zelí. Nejlepší zelí v Asii, o jakém se vám ani nezdálo. Z oken vás pozorují opice a ze zdi velký vůdce. Talíře jsou potaženy mikrotenem, takže po jídle dost šustí. Druhý chod dostanete na stejném talíři, šéfkuchař pouze vymění sáček. Když se došouráte v igelitových návlecích na toaletu, uleví se vám. Záchodový papír je opravdu z papíru.

Tchaj-wanu vládně bělost a pořádek. Čankajškovo náměstí v centru dvouapůlmilionové metropole TCHAJ-PEJ je toho důkazem. Přestože míjíte davy lidí, na zemi ani smítko. Školní výpravy se sunou k impozantnímu Čankajškovu památníku. Děti si sáčky od svačiny skládají do kapes. Nepokřikují, nic po sobě neházejí. Zástupy turistů obdivují bránu dynastie MING. Národní divadlo a koncertní síň v klasickém čínském slohu, stranou od uřícených davů cvičí skupinky návštěvníků tai-či...Stejný pořádek panuje i v metru. V metru se nejen nesmí jezdit s rozvázanými botami, aby se tkaničky nezachytily do eskalátorů, ale jste také povinni držet se madel. Po schodech jezdí kontroly, jež sledují, jestli se držíte, a udělují pokuty. Většina Tchajwanců jezdí metrem se skloněnou hlavou, kontroluje si tkaničky a pevně se drží. Protože automat na jízdenky je naprogramovaný jen v číňštině, nepodaří se vám lístek koupit a tchajpejským metrem budete muset jezdit po celou dobu načerno.

V ulicích vás upoutá další zvláštnost: deštníky. Ženy je nosí, aby se chránily před opálením, a některé celý rok nesundají silonky a rukavice, přestože po většinu měsíců šplhá teplota nad třicet stupňů. S nápisem ,,whitening" nekoupíte jenom zubní pastu: reklamy na bělící krémy vás překvapí i o přestávce na vědeckém kongresu. V televizi řeší zamilovaný pár partnerskou krizi, protože dívka představí milenci sestru - a ta je očividně bělejší. Už se zdá, že chlapec dá přednost světlejší dívce, když ta charakterně vytáhne bělící krém a podá ho zoufalé sestře. Nato dodá: ,,Tmavou kůži nesnese žádný muž, měla by ses bělit, jinak se nevdáš."

V národním parku YANGMISHAN leží MLÉČNÉ JEZERO, a která dívka se v něm vykoupá, ta podle legendy zbělá navždy. Koupání v jezeře je ale už pár století zakázáno. V parku najdete také smíšený buddhistický a taoistický chrám, kam přicházejí poutníci, aby jim bohové odpověděli na jejich otázky. V rukou drží zapálené vonné tyčinky, které příjemně voní, a všude hoří ohně. Třikrát se pokloní několika desítkám všech přítomných bohů, pak tazatelé zapíchnou tyčinky do nádoby s popelem a začnou po zemi házet posvátná dřívka. Podle polohy dopadu zní odpověď bohů ano, či ne...

(více na www.cosmopolitan.cz)


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.