Proč milujeme pračku?

06. 01. 2010 | † 04. 01. 2013 | kód autora: Qki

Pohádka Tři oříšky pro Popelku. Všude plno sněhu a promrzlá Popelka máchá prádlo u potoka. A to má vyprat jen nějaké utěrky. Zbavit špíny sedmnáct kil prádla v ruce zabere čtyři hodiny, zatímco v pračce jen čtyřicet minut. Vedle antikoncepce se právě pračka stala hlavní podmínkou emancipace. Kde se ale vzala? Jakmile se lidé přestali oblékat do kožešin, vznikla potřeba prát. Zpočátku se používala pouze čistá voda, ve které se prádlo máčelo, otloukalo o kameny a máchalo. Postupem času si lidé všimli, že přidáním určitých látek do vody se špína odstraní lépe. První písemné doklady o praní pocházejí ze Sumeru a jsou staré skoro pět tisíc let. Ve starém Římě se prádlo vršilo v kádích naplněných bělicí hlinkou, louhem, močí a vodou. Jelikož šlo o náročnou práci, vykonávali ji pouze muži. V kádi šlapali a nakonec prádlo vyždímali a vymáchali. Teprve později se ujalo ,,mýdlo,, - směs zvířecího tuku a dřevěného popela.

Praní znamenalo obrovskou zátěž, jež ženám nedovolovala dělat - kromě dalších  domácích prací - nic jiného. V alžbětinské Anglii praly sice ženy pouze každý druhý či třetí měsíc, i tak se ale nadřely. Oblečení namáčely v dřevěných vanách, pak do nich lezly s vyhrnutými šaty a celý den po prádle tančily. Největší posun přinesl vynález valchy v roce 1797. První bubnová pračka byla patentována roku 1851 Jamesem Kingem, nepoužívala se však v domácnostech. Proto Catherine Beecherová, průkopnice emancipace, označila praní za ,,největší problém všech hospodyněk,,. Píše se rok 1874 a Američan William Blackstone dokončil výrobu první rodinné pračky, kterou věnoval choti k narozeninám! Voda ale tehdy tekla jen ve čtvrtině domácností, což zlepšil až rozmach elektrifikace začátkem dvacátého století. Reklama z roku 1910 tvrdila, že pračka dělá ,,ze smutného pondělí jasný a šťastný den,,.

Rok 1919. Čtrnáctiletá Greta Lovisa Gustafssonová si před spaním maluje budoucnost, jež se ani zdálky nepodobá životu, který na chudém předměstí Stockholmu vede. Straší ji zedřené ruce její matky, která se živí jako uklízečka a pradlena. Jsou plné mozolů a červených skvrn. ,,Hlavně nechci dopadnout jako ona," odhodlává se. Jako pradlena slečna Gustafssonová vážně neskončila. Pod jménem Greta Garbo ozdobila filmové a divadelní nebe. V představení Madame Sans-Gene si ovšem zahrála pradlenu, z níš se stane kněžna. Automatická pračka se objevila v roce 1937 a uměla i ždímat. Na českém venkově se ale stále používaly dřevěné bubnové pračky na kliku. V současnosti se už vyrábějí i modely, které perou bez vody pomocí horkého vzduchu. Jeden vlastní i herečka Jessica Albová, která si prý ve svém sídle v Beverly Hills nejen uklízí, ale i pere všechno sama. A jaký trik na praní mají námořníci? Jednoduše svážou špinavé hadry dohromady, pověsí je za lano a hodí do moře. Prádlo se táhne za lodí a krásně se vypere.

(www.cosmopolitan.cz)


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.